Już po raz 25. pod Wierchami Tatr w Zakopanem-Kościelisku odbyło się Sympozjum Drobiarskie, dedykowane producentom jaj konsumpcyjnych oraz firmom współpracującym i obsługującym tę sferę produkcji rolnej- m.in. producentom pasz, wyposażenia kurników, firmom farmaceutycznym.
Otwarcia dokonał, z ramienia OPOL-DROB Sp. z o.o., pan Andrzej Kamionka, który w kilku zdaniach przypomniał historię powstania oraz rozwoju cyklicznych spotkań „jajcarzy”. W tegorocznej odsłonie uczestniczyło blisko 270 osób, korzystając z gościnności AMW Rewita.
Część konferencyjną otworzyła pani Sofia Rengman, reprezentująca szwedzką Perstop Group, współpracującą ściśle z polską firmą Viridis Sp. z o.o., lidera w produkcji m.in. ProPhorce™Exclusive NC- mieszaniny kwasów organicznych oraz olejków eterycznych. Preparat ten wpływa na poprawę jakości skorupy oraz zmniejsza istotnie ryzyko skażenia mikrobiologicznego treści jaja.
Następne dwie prelekcje wygłosili panowie Patryk Szychulski oraz Maciej Łosicki (Big Dutchman Polska Sp. z o.o). Zaprezentowano zalety alternatywnych systemów odchowu kur niosek oraz przedstawiono ciekawy sposób na zagospodarowanie pomiotu, w postaci kontenerowego systemu CompoLiner,
służącego do kompostowania pomiotu oraz system BD PelletBox 750 do jego paletyzacji. Pan Tomasz Kwiatkowski (Ceva Animal Health Polska Sp. z o.o.) przedstawił wykład: „Czy można zniszczyć salmonellę?”. Jak przekonywał i słusznie pan Tomasz, nasz pech polega na tym, iż ta bakteria, a właściwie wywoływane przez nią problemy są bardzo medialne i na domiar złego, wykrywane są najczęściej w produktach drobiarskich (jaja, mięso). Można powiedzieć truizm: salmonella była, jest i będzie, a my musimy się nauczyć z nią żyć, czyli skutecznie ograniczać jej populację w środowisku fermy, poprzez nie tylko szczepienia, ale też bardzo szeroką profilaktykę. Pani Anna Styk (EW Nutrition Sp. z o.o.) przekonywała słuchaczy do zasadności stosowania preparatu Pretect D, mieszaniny tanin, poprawiającego funkcjonowanie i zdrowotność jelit, wspierające walkę z kokcydiozą.
Ma on właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, pomaga w polepszaniu wyników produkcyjnych.
Elector-bezpieczny i skuteczny preparat do walki z ptaszyńcem kurzym – to z kolei przedmiot wystąpienia pana Mateusza Domańskiego (Elanco Poland Sp. z o.o.). Zawarta w nim substancja czynna – Spinosad jest produktem naturalnym, otrzymywanym z fermentacji mikroorganizmów z rodziny Saccharopolyspora Spinosa. Jego zalety to możliwość stosowania w produkcji u kur niosek, także naprzemiennie z innymi preparatami, z którymi nie wchodzi w interakcję.
Po przerwie na kawę głos zabrał pan Krzysztof Polowczyk, (Smart Nanotechnologies S.A.). Przedstawił zalety preparatu Silveco, bazującego na nanocząsteczkach srebra, który działa bardzo skutecznie przeciwko bakteriom, poprzez zakłócanie replikacji ich DNA, czy też upośledzanie działania ich błony komórkowej, ale także wykazuje mocne działanie wiruso- i grzybobójcze. Może być stosowany w obecności zwierząt! Jest to alternatywa dla tradycyjnych środków dezynfekcyjnych.
Piotr Łambucki (Noack Polen Sp. z o.o.) zabrał nas w podróż do przeszłości, czyli zachęcał do produkcji jaj omega-3, które już zdobywały nasz konsumencki rynek. Ich dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka jest znany od wielu lat, chociażby poprzez zmniejszenie ryzyka zawału serca, zachorowania na nowotwory, czy chorobę Alzheimera. By uzyskać takie jajo, musimy nasze kury karmić min. 7 dni mieszanką paszową, zawierającą EasyLin, który jest pozyskiwany z nasion lnu, wyselekcjonowanych pod kątem wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.
Pan Tomasz Witkowski (Kancelaria Brokerska WTB), przedstawił temat ubezpieczenie kur od salmonelli, Produkt ten w założeniach ma być w 70% dotowany, co w znacznym stopniu obniża koszty ubezpieczenia, może gwarantować możliwość odbudowania stada po jego utracie.
„Zdrowa nioska – zdrowe jajko”, to z kolei temat prezentacji pana Tomasza Kałka (Aditech Polska Sp. z o.o.). W uzyskaniu takiego efektu ma nam pomóc Herbex Activ, czyli unikalna kompozycja substancji pozyskiwanych z roślin, którego głównym składnikiem jest zawarta w ostrej papryce kapsaicyna. Preparat działa bakteriostatycznie, wydatnie poprawia procesy trawienne, szczególnie w końcowym odcinku układu pokarmowego, wpływając na wsparcie jego funkcjonowania.
Część konferencyjną zamykał ostatni, ale jakże ważny temat, czyli jak wojna w Ukrainie wpływa i wpłynąć może na funkcjonowanie rynku drobiarskiego w Polsce, ale też i w całej Europie. Wszyscy wykazujemy chęć niesienia pomocy w takiej sytuacji. Czy jednak nie powinniśmy pamiętać o ochronie naszego rynku przed zalewem produktów pozyskiwanych w warunkach odbiegających od tych obowiązujących w Unii Europejskiej? Jak było do przewidzenia, wywołana w tej materii dyskusja trwała wiele minut.
Po zakończonej części konferencyjnej uczestnicy wysłuchali swoistego spojrzenia na codzienne sprawy z punktu widzenia człowieka, Polaka, który, jak sam to określa, od lat żyje z pisania tekstów oraz muzyki do nich. Piotr Bukartyk, bo o nim mowa, wraz z zespołem Ajagore, przez jednych uwielbiany, innym stoi kością w gardle…
Ostatni akcent konferencji, jak zwykle bardzo wyczekiwany przez wszystkich, czyli uroczysty wieczór regionalny, odbył się tradycyjnie od lat w gościnnych murach „Sałasu Holny”. Na pewno nikt nie wyszedł stąd głodny ani spragniony, no może spragniony już kolejnej edycji Sympozjum.