Dr inż. Alina Rachwał, Poznań
MIERNIKI WARTOŚCI PASZ W ŻYWIENIU PTAKÓW
Szybka przemiana materii u drobiu, wyższa niż u ssaków ciepłota ciała, szybkie tempo wzrostu młodych ptaków oraz stosunkowo krótki okres dojrzewania płciowego – to czynniki powodujące, że drób ma większe wymagania co do jakości paszy niż inne zwierzęta gospodarskie. Ponadto przewód pokarmowy ptaków jest dość krótki, a tym samym niedługi jest czas przebywania w nim pokarmu.
Wielkość i jakość dziennej dawki pokarmowej zależy od czynników dziedzicznych i środowiskowych. Normy żywienia muszą, uwzględniać zapotrzebowanie na składniki odżywcze zależnie od gatunku i pochodzenia w obrębie gatunku. Innym czynnikiem określającym wielkość i jakość dawki jest wiek ptaków. Normy żywienia zalecają dla rosnących ptaków diety bogatsze w białko, z większym udziałem witamin niż dla dorosłych. Natomiast stosunek energetyczno-białkowy w dawce dla młodych osobników powinien być węższy niż dla dorosłych.
Przy układaniu dawki pokarmowej trzeba brać pod uwagę również kierunek produkcji, inne wymagania bowiem mają brojlery, a inne nioski, zwłaszcza stada reprodukcyjnego.
Jedynym źródłem składników odżywczych dla rozwijającego się zarodka jest żółtko i białko jaja, dlatego duży wpływ na wyniki wylęgu ma żywienie niosek jaj wylęgowych. Badania przeprowadzone w Anglii wykazały, że nieodpowiednie żywienie stada staje się w 25% przyczyną złej wylęgowości.
Poziom wiedzy w zakresie żywienia zwierząt umożliwia kilka zasadniczych stwierdzeń ogólnych:
– różny jest stopień wykorzystania pokarmu w zależności od ilości spożywanej przez ptaka paszy,
– stopień wykorzystania paszy zależy od kierunku produkcji,
– optymalne wykorzystanie dawki pokarmowej uwarunkowane jest w decydującym stopniu jej koncentracją ocenianą ilością energii zawartej w 1 kg suchej masy.
Wyniki badań naukowych i doświadczeń produkcyjnych na dużym pogłowiu wykazały, te stosowanie syntetycznych aminokwasów (L-lizyny i DL-metioniny) w żywieniu drobiu stwarza następujące możliwości:
– efektywniej i racjonalniej zużywać białko, jego poziom w standardowych mieszankach uzupełnionych aminokwasami i zbilansowanych pod względem zawartości witamin i składników mineralnych może być zmniejszony o 15-20%,
– częściowo zastępować paszami roślinnymi lub całkiem eliminować pasze pochodzenia zwierzęcego,
– racjonalniej i efektywniej wyzyskiwać roślinne pasze białkowe, których białko jest niedoborowe pod względem aminokwasów (śruty).
Stwierdzono, te żywienie ptaków paszami roślinnymi zawierającymi białko wysokiej jakości może przynieść takie same wyniki pod warunkiem stosowania uzupełnienia w postaci niewielkich ilości brakujących składników mineralnych i innych ważnych substancji, gdyż wartość pasz białkowych pochodzenia roślinnego zależy nie tylko od jakości znajdującego się w nich białka, lecz również od udziału witamin i substancji mineralnych. Białko paszy w przewodzie pokarmowym w wyniku trawienia ulega rozbiciu na poszczególne aminokwasy, w ten sposób uwolnione aminokwasy są wchłaniane w jelitach i przedostają się do krwi. Wchłonięte aminokwasy służą przede wszystkim jako materiał wyjściowy do syntezy białka, w wyniku której powstają białka strukturalne warunkujące wzrost kurcząt i produkcję jaj u niosek oraz następuje zaspokojenie potrzeb bytowych związanych z podstawową przemianą białka. Ponadto aminokwasy służą do syntezy odrębnej grupy białek stanowiących nieodłączny składnik enzymów. Niektóre aminokwasy biorą specyficzny udział (są prekursorami) w syntezie witamin, hormonów i enzymów. Tyrozyna jest niezbędna do syntezy hormonu adrenaliny i tyroksyny, a tryptofan pełni rolę prekursora
witaminy niacyny (amidu kwasu nikotynowego) oraz pigmentów. Synteza enzymów trawiennych wydzielanych w przewodzie pokarmowym ptaków, wymaga również dostarczenia znacznych ilości leucyny, histydyny, treoniny, lizyny i cystyny. Glicyna i aminokwasy siarkowe (cystyna i metionina) stanowią ważny element układów odtruwających produkty przemiany materii. Metionina może zastępować cholinę w dawce żywieniowej. Arginina oraz glicyna i metionina biorą udział w syntezie aminokwasu kreatyny, który stanowi niezbędny składnik białka mięśni. Wrażliwość kurcząt na brak argininy wynika z intensywnego przyrostu masy mięśni, a więc znacznego zapotrzebowania na kreatynę.
Przy żywieniu białkiem o nie zbilansowanych ilościach aminokwasów egzogennych wykorzystanie ich jest ograniczane przez aminokwasy występujące w minimalnej ilości. W celu uniknięcia takiej sytuacji trzeba przeprowadzić bilans aminokwasów egzogennych, zwłaszcza metioniny i lizyny, które są aminokwasami limitującymi poziomy pozostałych. Tabela 1. przedstawia przykładowe wykorzystanie najważniejszych dla kury aminokwasów. Dokładne ustalenie zapotrzebowania ptaków na aminokwasy limitujące (w zależności od masy ciała, tempa wzrostu i dziennej produkcji jaj) umożliwiają opracowane przez Combs’a i Thomas’a wzory.
Nie mniej ważne są równie inne konsekwencje skarmiania pasz o nie zbilansowanym składzie, w których jeden lub kilka niezbędnych aminokwasów znajduje się w niedostatecznych ilościach. Aminokwasy te zwane limitującymi ograniczają wykorzystanie pozostałej ilości aminokwasów niezbędnych – występujących w diecie – do syntezy białka, ponieważ drób, a zwłaszcza osobniki dorosłe – wykazuje ograniczone zdolności do magazynowania rezerw aminokwasów, ich nadwyżki ulegają rozkładowi i zużywane są głównie jako źródło energii. Stosowanie dawek nie zbilansowanych prowadzi zatem do marnotrawstwa białka i aminokwasów.
W skład ciała ptaków wchodzą również liczne inne aminokwasy tzw. endogenne, które nie muszą być dostarczane w paszy. Aminokwasy te są bowiem w wystarczających ilościach syntetyzowane w organizmie w oparciu o różne źródła azotu. Rzeczywiste wykorzystanie białka zależy od stanu fizjologicznego organizmu (zdrowotność ptaka, wiek, kierunek użytkowania i wysokość produkcji), ilości i stosunku wzajemnego przyswajalnych aminokwasów egzogennych, wartości energetycznej dawki, udziału witamin, soli mineralnych oraz walorów smakowych pokarmu. U osobników dorosłych wartość odżywczą białka będzie określał stopień jego wykorzystania do procesów metabolicznych i do produkcji odpowiedniej jakości jaj.
Teoretyczny stopień wykorzystania spożywanego w dziennej dawce białka na produkcję białka jaja ocenią się na około 33%, w praktyce wynosi on około 25%. Istnieją jednak możliwości zwiększenia tego współczynnika nawet do 50%, jeśli lepiej zbilansowany zostanie poziom aminokwasów egzogennych w mieszance paszowej. Problematyce aminokwasów poświęcono wiele uwagi omawiając zagadnienia związane z oznaczaniem wartości odżywczej pasz na podstawie poziomu aminokwasów strawnych, przyswajalnych lub całkowitej ich ilości. W większości badanych komponentów paszowych udział aminokwasów strawnych w dużym przybliżeniu odpowiadał ilości aminokwasów przyswajalnych. W przypadku pasz trudno strawnych mogą występować znaczne różnice między strawnością i przyswajalnością. W praktyce najważniejszymi czynnikami decydującymi o stopniu przyswajalności aminokwasów, są strawność i poziom białka, ilość aminokwasów oraz zawartość włókna surowego. Trudne i skomplikowane badania dotyczące oznaczania jelitowej przyswajalności aminokwasów dają często szereg sprzecznych wyników. Jednym z czynników powodujących zmienność wyników jest poziom tłuszczu w diecie. Niemniej jednak, prowadzenie tego typu prac pozwala na wyjaśnienie podstawowych problemów z zakresu fizjologii żywienia drobiu.
Przyswajalność aminokwasów zawartych w diecie
Aminokwasy zawarte w białku pasz są trawione, wchłaniane i przyswajane w organizmie, nie w całości lecz częściowo. W zależności od rodzaju paszy oraz warunków w jakich została ona wyprodukowana, stopień wykorzystania poszczególnych aminokwasów oraz sumy aminokwasów egzogennych może
okazać się znacznie zróżnicowany. Jeśli przyswajalność krystalicznych (syntetycznych) aminokwasów przyjąć za 100%, to aminokwasy zawarte w naturalnych paszach wykorzystywane są przez kury przeciętnie tylko w 85%. Dane zawarte w tabeli 2 (ze źródeł amerykańskich i angielskich) wskazują, że przyswajalność aminokwasów w paszach jest zróżnicowana w dużych granicach. Przyjmowanie zatem wielkości przeciętnej – 85% stanowi znaczne uproszczenie. W zależności od receptury mieszanki i zestawu komponentów białkowych może więc wystąpić niedobór lub nadmiar amiokwasów w diecie. Wykryto bowiem istotny negatywny wpływ wielu czynników technologicznych na stopień przyswojenia aminokwasów w paszy. Do czynników tych zalicza się jakość surowca i temperaturę stosowaną przy przerobie, obecność cukrów redukujących oraz innych związków.
Uszkodzone aminokwasy nie ulegają trawieniu i wchłonięciu lub też wchłonięte są dla organizmu bezużyteczne. Dla przykładu warto podać, że pierwsza możliwość dotyczy uszkodzonej lizyny, a druga metioniny. Liczne tabele składu pasz stosowanych w żywieniu drobiu podają ich zasobność w niezbędne aminokwasy, stanowiąc pomoc przy zestawianiu raktycznych dawek dla ptaków. Należy jednak pamiętać, że dane zamieszczone w tabelach mają orientacyjną wartość z uwagi na małą jednorodność pasz oraz różną przyswajalność aminokwasów.
Wartość odżywcza paszy zależy od ilości i jakości składników pokarmowych w jednostce oraz od stopnia ich strawności i przyswajalności. Za pomocą analiz chemicznych można określić ile w mieszance jest wody i suchej masy. Im więcej suchej masy w paszy, tym wyższa koncentracja składników pokarmowych. Ich ilość podaje się w wartościach bezwzględnych (g, µg, mg, j.m. w 1 kg paszy) lub też w wartościach względnych posługując się pojęciem procentowego udziału w diecie. Drób grzebiący, zwłaszcza kury, ma znacznie większe wymagania odnośnie jakości paszy niż większość innych zwierząt gospodarskich, co wiąże się z szybszą przemianą materii, szybszym tempera wzrostu, krótszym okresem dojrzewania płciowego, wyższą ciepłotą ciała oraz żywszą reakcją na warunki środowiskowe.